Warning: Declaration of Pdx_Silent_Skin::feedback($string) should be compatible with WP_Upgrader_Skin::feedback($string, ...$args) in /home/u9503758/basaksehirorto.com/wp-content/plugins/wordapp/includes/manage.php on line 26
Protetik diş tedavisi - Başakşehir Ortodonti

Protetik diş tedavisi

Ağızdaki eksik diş sayısına ve yerlerine göre; bu eksiklikleri gidererek, ağız bütünlüğünü kazandıran, yalnızca estetik değil aynı zamanda çiğneme fonksiyonları, konuşurken sesleri düzgün çıkartabilme ve dişsizlikten kaynaklanan psikolojik problemleri de ortadan kaldırmayı hedefleyen diş hekimliğinin önemli dallarından biridir. Protetik tedavi genel olarak; sabit, hareketli ve implant üstü protezler olarak farklı yöntemlerle uygunalabilir.

 

1. Sabit Protezler

 

 

 

 

Kuron (Kaplama)

 

 

Büyük çürükler, kırıklar gibi aşırı madde kaybı olan dişlerde diş bütünlüğünü korumak amacı ile yapılan kaplamalardır. Dişlerdeki renk bozuklukları, dişler arası boşlukların kapatılması, diş kavsinin dışında kalan dişlerin hizalanması ya da kendi dişlerinin görünümünden memnun olmayan hastaların tedavisinde kullanılan çözüm yollarından biridir. Kuron kaplama, bir miktar küçültülen dişlerin üzerine yerleştirilerek yapılır.

Metal destekli porselen kaplamalar

 

Metal destekli porselen kaplamaların iç kısmı metaldir. Metal diş formuna sokulur ve üzeri porselen ile kaplanır. Estetik açıdan yüksek kalitedeki ürünler olsa da ışık geçirgenlikleri açısından doğallık sorunu yaşatabilmektedir.

Zirkonyum destekli kaplamalar

 

Zirkonyum destekli kaplamalar, doğal dişe en yakın ışık geçirgenliği olan estetik kaplama uygulamasıdır. Zirkonyum kaplama, alerji riskini ortadan kaldıran, diş eti ile daha sağlıklı bir uyum oluşturan ayrıca ışık geçirgenlikleri metal seramik kaplamalardan çok daha fazla olan estetik çözümdür. Zirkonyum renginin beyaz olması zirkonyum destekli porselen kaplamalarda metal destekli kaplamalar gibi ışık geçirgenliklerinde bir sorun oluşturmazlar.

Tam seramik kaplamalar

 

Tam seramik kaplamalar, özellikle ön dişlerde estetik amaçlı kullanılan en başarılı kaplamalardır, doğal dişlerden ayrılmaları neredeyse imkansızdır. Işık geçirgenlikleri, metal ya da zirkonyum gibi bir opak altyapı içermediğinden oldukça fazladır. Bu tip kaplamaların kalınlıkları  daha az olduğundan, diş yüzeyinden kaldırılan madde miktarı da azalmaktadır.

Seramik veya kompozit lamina kuronlar

 

Seramik veya kompozit lamina kuronlar dişlerin yalnızca görünen ön yüzeylerinden, normal diş kesimi kadar çok küçültme olmaksızın bir miktar aşındırma yapılarak uygulanan en fazla 0.3 – 0.7 mm kalınlıkta estetik uygulamalardır. Kompozit laminalar hasta koltukta iken tek seansta yapılabilir ancak seramik laminalar diğer bütün kaplamalar gibi ofiste teknisyenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Köprüler

 

Bir veya birden fazla diş eksikliği olan hastalarda, boşluğa bakan dişler köprü ayağı olarak kullanılarak aradaki diş eksikliğinin giderilmesine köprü uygulamaları denmektedir.

Günümüzde implant tedavisi diş kayıplarını telafi etmede kullanılan en sağlıklı yoldur. İmplant uygulamalarında komşu dişlere herhangi bir işlem yapılmadığı için zarar da görmezler. Ancak implant uygulamasının mümkün olmadığı durumlarda köprü gibi klasik çözümlere halen başvurulmaktadır.

2. Hareketli Protezler

 

Bütün dişleri çekilmiş, dişeti rahatsızlıklarına bağlı olarak dişlerin tümünü ya da bir kismi kaybetmiş hastalarda kayıp dişlerin yerine takılıp çıkarılabilen protezler kullanılmaktadır.

 

Damak protezleri olarak da bilinen hareketli protezler; tam veya kısmi olarak iki farklı şekilde yapılabilmektedir.

3. İmplant Üstü Protezler

 

 

İmplantlar, az diş eksikliği tedavi yöntemi olan sabit köprü protez tedavisinde diş boşluğuna komşu sağlam dişleri kesme gibi mecburi uygulamaları ortadan kaldırıp yalnızca boşluktaki alana uygulanabilmesi ve hastanın sağlam diş bütünlüğünü koruması avantajları nedeniyle yüzyılın tedavisi olmuştur.

 

İmplantın aslında titanyumdan yapılmış bir diş kökü olması üstüne oturtulacak bir protez ihtiyacını da doğurur. Bu nedenle diş eksikliği implant ile tedavi edildiği hastalarda kullanılan protezlere implant üstü protezler denilmektedir. Tek diş eksikliğinden tüm ağız dişsizliğine kadar bir çok hastada kullanılır. İmplant üstü protezler, sabit ve hareketli olmak üzere iki ayrı şekilde yapılabilmektedir.

 

İmplant üstü sabit protezler

 

Eksik diş sayısı ve yerine göre dizayn edilen (tek bir diş ile tam çene arasında değişebilen sayıda yapılabilen) ve yapıştırılarak sabit halde kullanılan protezlerdir. Bu protezler aynı dişler üzerine yapılan sabit protezler gibi metal seramik veya zirkonyum seramikten yapılabilmektedir.

İmplant üstü hareketli protezler

 

İmplant üstü hareketli protezler ise tam dişsizlikte yerleştirilen implantlar üzerine yapılan, hasta tarafından takıp çıkartılabilen protezlerdir. Özellikle tam protez kullanan hastalarda aşırı kemik erimesi sonucu alt protezler yerinden çıkabilir. Dilin ve yanakların da etkisi düşünülürse, konuşma anında bile rahatsızlık verebilir. Bu durumda alt çeneye implant yapılabiliyor ise, hastanın alt protezi implantlara bağlanarak hareketli engellenmiş ve rahatsızlık giderilmiş olacaktır.

Sizin için buradayız..

Pazartesi / Cuma
(10:00 - 20:00)
Cumartesi
(10:00 - 18:00)
Pazar
KAPALI